Żyj autentycznie – cykl zajęć lowenowskich

Alexander Lowen mówił o „rzeczywistości ciała”.
Każda myśl jest interpretacją doznań płynących z ciała, często analizującą wcześniejsze doświadczenia i łączące się z nimi historie. Kiedy interpretacje biorę górę nad odczuwaniem siebie, wtedy odpływamy w świat fantazji i interpretacji. Drogą też nie jest wyłączanie umysły, a przywrócenie jednej z jego głównych funkcji, czyli obserwatora.
Cokolwiek by się nie działo, mam ciało i mogę do niego wracać. Istnieje coś takiego jak „Prawda ciała” albo coś mnie otwiera albo zamyka, zamraża, bądź pobudza.
Podczas zajęć zadbamy o siebie i i dotkniemy swoich emocji. Przejdziemy przez ćwiczenia indywidualne i grupowe, które pomogą skontaktować się ze sobą i wyrazić to, co jest tłumione.
Cykl 5 spotkań, aby być, poczuć, wyrazić, odetchnąć i powrócić do rzeczywistości, przy wsparciu bezpiecznej metody przy prowadzeniu wytrenowanej do tego osoby. Cały cykl pomoże nam znaleźć sposób na bycie ze swoją prawdą.
1. „Mam ciało”.
Podczas tych zajęć połączymy się z naszym ciałem w nowy sposób. Zobaczymy jak to jest poczuć siebie i jak zmienia się obraz rzeczywistości w ciele, które jest naładowane energią i życiem.
2. „To ja, a to mój smutek, a to moja złość!”
Podczas tych zajęć połączymy się za pomocą ćwiczeń indywidualnych ze swoim ciałem. Stworzymy bezpieczną przestrzeń do kontaktowania się ze smutkiem i złością. Te maskujące się nawzajem emocje szczególnie objawiają się w ostatnim czasie. Kiedy są poza kontaktem świadomości, mogą działać bardzo osłabiająco, powodując zły humor, zmęczenie, stres, rozdrażnienie i wrażenie izolacji.
Będziemy też pracować z ręcznikiem. Ćwiczenia ze spotkania będzie można wykonywać samodzielnie, dodając je do codziennej praktyki psychicznego BHP.
3. Potrzebuje przestrzeni!
Zamknięcie w domu, często w małych przestrzeniach z innymi ludźmi prowokuje wiele emocji, które zwykle są jednak tłumione. Sytuacja sprzyja spłyceniu a nawet zamarciu oddechu. Uaktywnia również wczesnodziecięce traumy. Podczas zajęć poeksplorujemy własne ciało i będziemy sprawdzać „czy mogę stworzyć przestrzeń dla siebie?”
Będziemy praktykować lowenowskie granice oraz uczyć się jak za pomocą ciała, zagarniać miejsce dla siebie.
Jak na każdych zajęciach będziemy pracować nad puszczeniem oddechu.
Jak to jest, kiedy w mojej przestrzeni (w moim ciele) mogę wreszcie odetchnąć?
4. Zobacz siebie. Zobacz mnie! Praca z lusterkiem.
Kim jestem, czy mam kontakt ze sobą? Jak mogę zobaczyć siebie, poczuć swoje potrzeby i je wyrazić, wobec siebie, bliskich i sytuacji. Podczas zajęć będziemy pracować z lusterkiem oraz w relacji z innymi uczestnikami poprzez wykorzystanie kamerek online. Zajęcia rozpoczniemy pracą indywidualna z pobudzeniem żywotności.
5. Zostaję ze sobą, wychodzę do świata.
Wszystko powoli się kończy, wszystko przemija. Podczas tych zajęć będziemy przygotowywać się do ponownego wychodzenia do świata, ku ludziom, sytuacjom i relacjom. Będziemy gruntować praktyki autoregulacji emocjonalnej i puszczać oddech, przygotowując się do stawiania kroków w nowej otaczającej nasz rzeczywistości.
Analiza Bioenergetyczna to nurt psychoterapii uwzględniający ciało wymyślony przez Alexandra Lowena. Sam twórca mówił: jesteś swoim ciałem. Jest to doskonała forma psychoterapii ciała, która umożliwia człowiekowi wykorzystanie swojego potencjału we wszystkich aspektach życia.
PROWADZĄCY:
Piotr R. Zakrzewski – facylitator i uczestnik szkolenia w Analizie Bioenergetycznej akredytowanego przez Florida Society for Bioenergetics Analysis. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu na wydziale aktorskim. Obecnie w trakcie szkolenia Grof Transpersonal Training z zakresu Psychologii Transpersonalnej.
Przeciwwskazania do zajęć:
terapia psychotropowa, stany psychotyczne, ciąża, połóg, aktualnie trwające stany ostre i podostre (pourazowe, infekcyjne),
Względne przeciwwskazania:
choroby przewlekle postępujące, wyniszczenie organizmu, padaczka, jaskra, wrażliwość na krzyk, karmienie piersią z powodu pracy z emocjami, która może mieć wpływ na gospodarkę gruczołów piersiowych.
O METODZIE:
Opracowana przez Alexandra Lowena (Analiza Bioenergetyczna) opiera się na pracy z ciałem, pobudzaniu go i ożywieniu, a przez to poruszaniu emocji zastygłych w napięciach mięśniowych. Dąży do przywrócenia jedności ciała i umysłu, udrożnieniu swobodnego przepływu energii oraz ekspresji uczuć. Uczuć, których domem jest ciało. Dzięki ćwiczeniom możemy dotrzeć do prawie zapomnianych wspomnień, które zostały zamrożone i oczekują uwolnienia.
Zwroty i powroty uczestników pokazują, że ta praca jest wspierająca i ubogacająca ich życie.
Formuła zajęć:
Pierwsze 15 minut rundka „co u Ciebie?”, godzina praktyki i na koniec 15 minut rundki „z czym zostajesz?”.
Zajęcia odbywają się na platformie Zoom w kameralnej grupie max 10 osobowej.
TERMINY:
Czwartki, 19:00-20:30
Start 5.01.2023
5.01: „Mam ciało”
12.01: „To ja, a to mój smutek, a to moja złość!”
19.01: Potrzebuje przestrzeni!
26.01: Zobacz siebie. Zobacz mnie! Praca z lusterkiem.
2.02: Zostaję ze sobą, wychodzę do świata.
INWESTYCJA:
50zł za zajęcia
220zł za cały cykl (5 zajęć)
ZAPISY:
Wyślij maila na kontakt@centrumsoma.pl aby zapisać się na warsztat.
UWAGI: ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Data

05 sty 2023

Czas

19:00 - 20:30

Koszt

250.00zł

Więcej informacji

Przejdź do zapisów

Lokalizacja

Online
Przejdź do zapisów
Shopping Cart
Przewiń do góry